Kako sprečiti prerano starenje kože?
Razlozi za prerano starenje kože
Starost kože ne zavisi od stvarne starosti osobe. Glavni razlozi starenja kože uključuju unutrašnje i spoljašnje faktore. Zato se starost kože može značajno razlikovati od stvarne starosti. Faktori koji uzrokuju starenje kože mogu se podeliti na unutrašnje i spoljašnje.
Unutrašnji faktori su povezani sa genetskim starenjem i ne mogu se menjati. Ovi faktori utiču na kožu iznutra i uključuju genetiku, brzinu metabolizma ili nivo melanina u ćelijama kože određene osobe. Na primer, pojava bora je ređa kod kože bogate melaninom. Razlog tome je visok sadržaj masti u njoj.
Spoljašnji faktori su, s druge strane, faktori koji oštećuju kožu spolja i izazivaju znake prevremenog starenja. Iako oba faktora menjaju strukturu i funkciju kože, spoljašnji faktori dovode do izraženijih promena.
Spoljašnji faktori, poput sunca, zagađenja vazduha, pušenja, nedovoljnog unosa vode, šminke, stresa i neuhranjenosti uzrokuju usporavanje ćelijskih funkcija i starenje kože.
Saveti za sprečavanje starenja kože
Preporuka broj jedan za sprečavanje preranog starenja kože je da koža bude čista i hidrirana. Korišćenje proizvoda koji hidriraju kožu tokom celog dana i promovišu regeneraciju ćelija učiniće da Vaša koža izgleda zdravije i smanjiće vidljive znake starenja, kao što su obične i mimičke bore.
Sunce: Ovo je jedan od spoljašnjih faktora koji najviše utiče na kožu. UV zraci izazivaju tamne fleke, bore i suv, beživotan izgled kože. Zato se preporučuje zaštita kože od sunca i korišćenje proizvoda sa zaštitnim faktorom prilikom izlaska. Koža lica je jedno od područja koja su najviše izložena sunčevim zracima, pa preporučujemo korišćenje Neutrogena® Cellular Boost De-ageing dnevna krema za negu SPF 20, koja, pored dubinskog hidriranja i smanjenja vidljivih znakova starenja, pomaže da zaštitite kožu od UVB i UVA zraka.
sunce_i_starenje_koze.jpg
Ishrana: Hranljive materije koje unosite igraju važnu ulogu u zdravlju Vaše kože. Zdrava, raznovrsna i izbalansirana ishrana koži daje mlađi i zdraviji izgled, i pomaže u sprečavanju vidljivih znakova starenja.
- Izbegavajte hranu koja izaziva oksidativni stres: Oksidativni stres nije bolest, već faktor koji može dovesti do nastanka bolesti. Slobodni radikali koji nastaju tokom pretvaranja hranljivih materija u energiju mogu da oštete ćelije. Antioksidansi štite ćelije od slobodnih radikala. Ako je nivo slobodnih radikala veći od nivoa antioksidanasa, javlja se oksidativni stres, što dovodi do prevremenog starenja ćelija i tkiva. Konzumiranje antioksidativnih namirnica igra važnu ulogu. Preporučuje se konzumiranje raznobojnog voća i povrća sa visokim nivoom vitamina C i karotenoida.
- Izbegavajte proizvode od belog brašna: Zamenite proizvode od belog brašna, kao što su hleb i testenine, proizvodima od celog zrna.
- Izbegavajte instant hranu bogatu šećerima: Ona uključuje mnoga pića i pripremljenu hranu koja se konzumira na svakodnevnom nivou.
- Izbegavajte prerađenu hranu: Pošto prerađena hrana sadrži šećer, so i aditive, opredelite se za namirnice koje su što manje prerađene.
- Neka Vaši obroci budu raznovrsni: Redovno jedite hranu bogatu nezasićenim masnim kiselinama, kao što su riba (losos, skuša i druge), lešnici, avokado i tako dalje, da bi Vaša koža bila čvrsta i gipka.
Spavanje: Dobar odmor je veoma važan za obnavljanje i regeneraciju kože tokom noći. Zdrav obrazac spavanja je važan korak u zaštiti mladosti i lepote Vaše kože.
- Ćelije kože se brže regenerišu noću. Ovaj proces je najintenzivniji oko 01:00h posle ponoći.
- Između 23:00h i 04:00h, mikrocirkulacija u koži se povećava, što poboljšava ishranu ćelija kože i povećava nivo kiseonika, čineći kožu sjajnijom posle buđenja.
- Hormon rasta se više luči tokom spavanja i povećava proizvodnju kolagena i elastina. Povećana proizvodnja kolagena i elastina omogućava koži da povrati svoju elastičnost i fleksibilnost.
Stres: Stres utiče i na telo i na kožu. Može da izazove nastanak akni, bora i mimičkih bora, gubitak vlažnosti, nastanak upala ili oslabljene kože. Neke od preporuka za smanjenje efekta stresa na kožu su:
- Redovno vežbanje: 30 minuta svakodnevnog vežbanja, 5 dana u nedelji, dovoljno je da značajno smanjite nivo stresa. Osim što oslobađa endorfin, telo tokom vežbanja takođe eliminiše toksine putem znoja i stimuliše mikrocirkulaciju kože.
- Hidriranje kože: Koža pod stresom treba da ostane hidrirana da bi povratila svoju gipkost. Zato se preporučuje redovna hidratacija kože.
- Preduzmite korake za sprečavanje nastanka nesavršenosti kože: Okrenite se proizvodima koji sadrže antioksidante (kao što su vitamin E ili C) kako biste sprečili i korigovali mimičke i druge bore na koži. Možete odabrati proizvode koji sadrže retinol za stimulaciju sinteze kolagena i proizvode koji sadrže hijaluronsku kiselinu kako biste koži obezbedili vlažnost i eliminisali neujednačen ten, poput proizvoda Neutrogena® Cellular Boost intenzivna koncentrovana krema protiv bora.
stresa_i_starenja_koze.jpg
Rutina nege za sprečavanje preranog starenja kože
- Svakodnevna rutina lepote značajno utiče na znake starenja na koži. Neki znaci starenja se mogu kontrolisati ako sledite ove korake:
- Noću uklonite šminku proizvodom za skidanje šminke
- Nanesite Neutrogena® Cellular Boost regenerišuću noćnu kremu protiv starenja da biste kožu dubinski nahranili tokom spavanja
- Očistite lice svakog jutra.
- Hidrirajte kožu hidratantnom kremom koja sadrži faktor zaštite od sunca.
Odgovaramo na sva Vaša pitanja o retinolu za kožu
Šta je hijaluronska kiselina i kakve su njene prednosti za kožu?